دکتر فرشته جلالپور / جوانسازی پوست / جوانسازی صورت با میکرونیدلینگ
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

جوانسازی صورت با میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یکی از موثرترین روش های جوانسازی، و از بین بردن جای لک، جوش، زخم و … روی پوست است که شباهت بسیار زیادی به یکی از شیوه های درمانی دوران مصر باستان دارد. میکرونیدلینگ روشی بسیار کم عارضه برای داشتن پوستی شاداب است.

افراد مختلف در سنین گوناگون،خواهان داشتی پوستی شاداب، زیبا، صاف و بدون جای لک و جوش هستند. میکرونیدلینگ روشی است که تمای این ها را برای پوست به روشی کاملا سالم و بدون ضرر و خطر به ارمغان می آورد.

در مصر باستان، برای زیباسازی پوست، ماسک های زبر و خشنی می ساختند که تا با از بین بردن لایه های مرده پوست، زمینه برای ساخت و ترمیم مجدد پوست، محیا شود.

روش انجام میکرونیدلینگ

انجام میکرونیدلینگ در دوران کنونی نیست بر پایه همان اصلی استوار است که در دوران باستان مورد استفاده قرار می گرفت، اما با روش های غیرتهاجمی؛

به این صورت که در ابتدا به استفاده از دستگاهی که دارای چندین سوزن فوق ریز است، با پوست صورت تماس پیدا می کند و مقدار معینی فشار روی پوست، هنگام کشیده شدن ایجاد می کند.

از آن جایی که سوزن ها بسیار کوچک هستند، درد خاصی بر روی پوست احساس نمی شود. زمانی که روی پوست با استفاده از دستگاه، چندین روزنه و زخم به حالت منظم و با پراکندگی یکسان ایجاد شد، سرم، و مواد مزوتراپی و درمانی وارد منافذ پوست می شوند. پوست جدیدی که از طریق ترمیم و بازسازی روی صورت، نو می شود.

برخی اوقات پیش از ایجاد روزنه ها و خراش ها روی پوست یک سرم پوستی حاوی موادی مانند ویتامین C اسید هیالورونیک، و … روی پوست مالیده می شود تا روند کلاژن سازی و ساخت الاستین و ترمیم پوست موفقیت آمیز تر انجام بپذیرد.

میکرونیدلینگ صورت

میکرونیدلینگ صورت

الاستین، کلاژن و اسید هیالورونیک

مهم ترین عاملی که باعث جوانی، استحکام و جلوگیری از ایجاد چین و چروک در پوست صورت وجود دارد، رشته های پروتئینی به نام های کلاژن و الاستین می باشند.

حفظ سفتی و استحکام پوست به عهده کلاژن ها و حفظ خاصیت ارتجاعی پوست، وظیفه الاستین است. با افزایش سن، میزان ساخت کلاژن و الاستین در بدن، کاهش می یابد. اما روش های جدید جوانسازی پوست می توانند فعالیت این رشته های پروتئینی را احیا کنند.

یکی دیگر از عواملی که در حفظ قوام و شادابی پوست، نقش موثری دارد اسید هیالورونیک می باشد که موجب جذب آب و حفظ رطوبت پوست می شود.

چروکیدگی پوست چگونه اتفاق می افتد؟

البته به غیر از افزایش سن، تغییرات هورمونی نیز می تواند باعث کاهش ساخت کلاژن و الاستین در پوست شود. البته از جمله دیگر عوامل آسیب زننده به پوست که جوانی و شادابی آن را تحت تاثیر قرار می دهند، می توان به قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب، آلودگی هوا، مصرف سیگار، الکل و مواد مخدر، اضطراب، کم خوابی و .. اشاره کرد. این عوامل باعث می شوند که رشته های کلاژن و الاستین شکسته شوند و علائم چروکیدگی در پوست هویدا شوند.

جلوگیری از ایجاد چین و چروک و جوانسازی پوست

ازطریق میکرونیدلینگ، می توان بخش های کلاژن ساز پوست را برای فعالیت بیشتر تحریک کرد. خصوصا برای افرادی که بیشتر از سی سال سن دارند و میزان کلاژنی که پوست شان تولید می کند کاهش یافته است. از طریق یکرونیدلینگ و نیز با بهره گیری از مواد مغذی که به پوست می شود تزریق کرد می توان میزان کلاژن و الاستین پوست را افزایش داد.

معمولا افرادی که این روش را مورد استفاده قرار می دهند در عرض مدتی کوتاه، پوست شان حالتی بسیار شاداب را پیدا خواهد کرد و منافذ باز پوستی شان ترمیم خواهد شد.

قبل و بعد از میکرونیدلینگ

قبل و بعد از میکرونیدلینگ

از بین بردن لک های پوستی و جای زخم، جوش و آکنه

از آن جایی که میکرونیدلینگ، از طریق تکنیک ترمیم مجدد پوست انجام می شود می تواند جای جوش و آکنه را در عرض چند جلسه از بین ببرد. حتی اگر روی پوست جای زخم های قدیمی باقی مانده باشد از طریق این روش، قابل درمان است.

با استفاده از میکرونیدلینگ می توان لکه های پوستی را نیز تا حدود زیادی از بین برد.

پاکسازی پوست

همان طور که در سطور بالاتر نیز اشاره شد می شود تاثیر درمانی این روش را با استفاده از سرم و ویتامین های خاص، افزایش داد.

کاهش میزان آثار ترک های حاملگی و چاقی و لاغری

همان طور که ذکر شد، خاصیت ارتجاعی و کشسانی پوست به مرور زمان، بر اثر افزایش سن، تحلیل خواهد یافت. وقایعی مانند، بارداری، تغییرات وزنی و … که باعث وارد شدن فشار شدید به روی پوست می شوند، مسبب از بین رفتن این حالت پوست خواهند شد. به نحوی که در بخش هایی از بدن مانند شکم، ران و ساق پا، بازوان و … می توان آثار این فشارها را به صورت ایجاد ترک در پوست دید. میکرونیدلینگ می تواند تا حدود زیادی جای این آثار را از بین ببرد و پوست بهبود یابد.

تغییر رنگ پوست

میکرونیدلینگ، باعث می شود که پوست روشن شود و برخلاف روش هایی مانند لیزر، برای انجام میکرونیدلینگ، فرق نمی کند که پوست صورت شما چه رنگی داشته باشد. بر روی تمامی پوست ها هر رنگی که داشته باشند می توان، این روش را برای باسازی و جوان سازی انجام داد.

مراقبت های پیش از انجام میکرونیدلینگ

پزشک شما باید در جریان کامل اتفاقاتی که منجر به ایجاد ضایعات در پوست شما شده اند، قرار بگیرد.

از سه هفته پیش از انجام میکرونیدلینگ، از هرگونه لایه برداری پوست جدا خودداری کنید.

پیش از حاضر شدن در مطب دکتر، پوست تان را کامل تمیز کنید و هیچ نوع کرم و لوازم آرایشی روی آن، باقی نگذارید.

دوران نقاهت بعد از انجام میکرونیدلینگ

  • باید به مدت یک هفته طبق دستور و تایم بندی پزشک متخصص مربوطه از کرم های ترمیم پوست و پمادهای تجویز شده استفاده کرد.
  • به مدت یک هفته از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید به طور مستقیم بپرهیزید.
  • از انجام فعالیت هایی که باعث تعرق پوست می شوند به مدت یک هفته خودداری کنید.
  • از مصرف داروهای ضد التهاب خودداری کنید.
  • از کرم های ضدآفتاب قوی و بدون رنگ دانه استفاده کنید.

برای گرفتن نتیجه مطلوب از میکرونیدلینگ، چند جلسه نیاز است؟

پاسخ دقیقی برای این پرسش وجود ندارد. همه چیز بستگی به جنس و مشکلات پوست شما و روش درمانی انجام میکرونیدلینگ دارد.

اما در حالت کلی، برای گرفتن نتیجه موردنظر به حدود چهار الی شش جلسه نیاز است.

فاصله زمانی بین هر جلسه نیز ثابت نیست و معمولا پزشک متخصص تعیین می کند که جلسه بعدی چه زمانی باید باشد.

اما معمولا یک هفته بعد از جلسه اول نتایج مثبت آن، خود را نشان خواهند داد.

جوانسازی صورت با میکرونیدلینگ

جوانسازی صورت با میکرونیدلینگ

چه کسانی نمی توانند میکرونیدلینگ را انجام دهند؟

افرادی که روی ناحیه ای از پوست شان که قرار است میکرونیدلینگ انجام بپذیرد، جای زخمی دارند که هنوز بهبود نیافته است.
افرادی که در طول یک سال اخیر، تحت اشعه درمانی و یا پرتو درمانی قرار گرفته اند.
افرادی که در ناحیه پوستی که قرار است میکرونیدلینگ روی آن انجام شود، تبخال و یا عفونت دارند.
زنان باردار و یا زنانی که در حال شیردهی هستند.
افرادی که مبتلا به بیماری های دیابت و یا هموفیلی هستند و از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می نمایند.

هزینه میکرونیدلینگ

هزینه میکرونیدلینگ با توجه به تعداد جلسات درمان و نیز نوع پوست و نوع آسیب دیدگی پوست، متفاوت خواهد بود.

نکته بسیار مثبتی که در مورد میکرونیدلینگ وجود دارد آن است که هزینه های انجام آن، بسیار کمتر از سایر روش های جوان سازی و پاکسازی پوست است. اما اثربخشی بسیار قوی و موثری دارد.

میزان ماندگاری میکرونیدلینگ چقدر است؟

حقیقت این است که هیچ عمل زیبایی پوستی مادام العمر نیست و اثر دائمی نخواهد داشت. چرا که بافت پوست حالتی پویا دارد و مدام در حال تغییر است.

میکرونیدلینگ نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما تاثیر آن در صورتی که درمان به طور کامل انجام شود و نکات مراقبتی پس از انجام میکرونیدلینگ به طور کامل رعایت شوند، اثر آن بسیار طولانی خواهد بود.

دکتر فرشته جلال پور

دکتر فرشته جلال پور

دکتر فرشته جلالپور متولد سال 1354 است. وی در سال 1381 از دانشگاه علوم پزشکی ایران فارغ التحصیل شد و 11 سال سابقه کار در زمینه پوست، مو و زیبایی دارد. وی توانسته است بیش از 4000 کاشت ابروی موفق و بیش از 2000 مورد تزریق چربی را در کارنامه کاری خود داشته باشد. دکتر جلالپور مطب خود در زمینه پوست، مو و زیبایی را در سال 1389 دایر کرد و آماده ارائه خدمات پوست، پو و زیبایی به شما عزیزان می باشد.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
سابسیژن برای رفع لکه های پوستی
سابسیژن برای رفع لکه های پوستی

جوش و آکنه از یادگاری های نه چندان خوشایند نوجوانی و بلوغ است. بیش از 70 درصد از نوجوانان از آکنه و رد باقی مانده آن بر روی...

تزریق فیلر به چانه
تزریق فیلر به چانه

 احتمالاً در مورد پرکننده های پوستی، درمان حجم دهنده محبوبی که برای تزریق لب، فرم دادن به صورت و صاف کردن چین و چروک...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.