دکتر فرشته جلالپور / جوانسازی پوست / سابسیژن برای رفع لکه های پوستی
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

سابسیژن برای رفع لکه های پوستی

جوش و آکنه از یادگاری های نه چندان خوشایند نوجوانی و بلوغ است. بیش از 70 درصد از نوجوانان از آکنه و رد باقی مانده آن بر روی پوست خود رضایت ندارند و به دنبال راه کاری برای رفع آن هستند. آکنه ها در برخی موارد دچار زخم هایی شده و برای مدت ها روی پوست می مانند. برخی از آکنه ها دائمی هستند و رد قابل مشاهده ای روی پوست باقی می گذارند. در این مقاله یکی از روش های متداول کارآمد برای رفع آکنه و لکه های پوستی به نام سابسیژن را بررسی می کنیم.

سابسیژن برای رفع لکه های پوستی

توضیحاتی درباره سابسیژن برای رفع لکه پوستی

یکی از رایج ترین و بهترین روش‌ها برای درمان اسکار، روش سابسیژن است. اسکار در واقع آکنه، جای جوش‌ها و انواع زخم‌هایی هست که به کمک این شیوه قابل معالجه هستند. سابسیژن یک شیوه درمانی سرپایی است و شخصی که مورد درمان قرار می گیرد پس از انجام آن نیازی به بستری شدن نخواهد داشت و نتایج‌اش به سرعت در صورت بیمار قابل مشاهده است. روش‌های مختلفی برای انجام آن وجود دارند، در این مطلب به روش سابسیژن برای رفع لکه پوستی می پردازیم. این روش به دو صورتسابسیژن با کانولا و سابسیژن با اندولیفت برای رفع اسکار و جای جوش به کار می‌رود.

آکنه چیست؟

آکنه در واقع یک بیماری بسیارشایع است که تقریبا 80 درصد از جمعیت نوجوانان را درگیر خود می‌کند. این بیماری به وسیله عوامل مختلفی از جمله فعالیت Propionibacterium acnes، افزایش تولید سبوم، تحریک آندروژنیک بیش از حد فولیکولی و غیره بروز می‌کند.  جای جوش‌های آکنه، می‌توانند زخم‌های همیشگی روی پوست شما بوجود بیاورند. اسکارهای آکنه به سه نوع مختلف دسته‌بندی می‌شوند: اسکارهای آتروفیک، اسکارهای هیپرتروفیک یا اسکارهای کلوئیدی.

شایع ترین نوع آکنه

اسکار آتروفیک معمولا یک نوع پیامد ناگوار و همیشگی آکنه است. شیوع بالای این نوع اسکار پوستی، تأثیر بسیار نامناسبی بر کیفیت زندگی افراد دارد. پاتوژنز اسکار آتروفیک آکنه، احتمالا به واسطه‌های التهابی و تخریب آنزیمی فیبرهای کلاژن و چربی زیر پوستی مرتبط است. درمان‌های زیادی برای کاهش اسکار وجود دارد اما هنوز یک درمان قطعی‌ بایش وجود ندارد و هنوز هم یک چالش برای متخصصان است. توجه کنید که درمان اسکار آکنه، برای هر بیمار باید به صورت جداگانه انجام شود.

روشی نوین برای درمان جای جوش

در روش ابداعی سابسیژن با کانولا بجای سوراخ کردن‌های متعدد با سوزن نوکور فقط یک سوراخ ایجاد می‌شود که معمولا در کنار گوش است و و از طریق موهای خط ریش وارد زیر پوست شده و پروسه سابسیژن با کانولا را با پاره کردن بافتهای فیبروتیک در مدت زمانی کوتاه انجام می‌شود. با انفیلتراسیون مایع لابلای بافت مورد نظر، در محل سابسیژن با کانولا می‌تواند باعث آسان شدن روال کار و از نظر آسیب رساندن به سیستم اعصاب و عروق کاملا بی خطر شود. همچنین تورم بوجود آمده از آن، به نوعی به باز کردن مکانیکی پوست بیمار در آینده کمک خواهد کرد.
نوک این وسیله به گونه ای است که کند بوده و برنده نباشد (کاملا برعکس سوزن نوکور).

سابسیژن با کانولا یک شیوه ساده و بی خطر است، با یک مکانیسم کاملا متفاوت. سابسیژن با کانولا، بافت‌های فیبروتیک را با یک ابزار ویژه، که بصورت استاندارد از سوزن‌های خاصی بنام سوزن نوکور استفاده می‌شود آزاد می‌سازد. این عمل به خصوص برای درمان محل تجمع جوش‌های عمیق آکنه به کار می‌رود.

این گونه تصور کنید که عاملی پر اهمیت باعث ایجاد فرورفتگی‌ها در محل جوش‌های آکنه می‌شود که به خاطر چسبندگی‌ها و فیبروز زیر آن هاست که موجب کشیده شدن پوست به سمت داخل و فرورفتگی می‌گردند. همچنین در مورد چین‌های عمیق و پایدار برای مثال در ناحیه خط خنده  و یا خط اخم میان ابروها، شکسته شدن الیاف کلاژن و الاستین در عمق چین و چروک‌ها و فیبروز یکی از علل پایدار ماندن این چین هاست و بازکردن این الیاف در عمق چین می‌تواند اثر ماندگاری در کاهش عمق این چین‌ها داشته باشد. سابسیژن روشی بسیار موثر برای بهتر شدن فرورفتگی‌ها و به درون کشیده شدن‌ اسکارهای آکنه است.

سابسیژن چیست ؟

آکنه ها معمولا با تخریب آنزیمی فیبر و کلاژن زیر پوست ایجاد می شوند. سابسیژن روشی برای تحریک کلاژن سازی به میزان مطلوب در زیر پوست است. با کمک سابسیژن می توان به شکل چشم گیری لکه های پوستی ناشی از اسکار و جوش را از بین برد و ظاهر سلامت و زیبای پوست را دوباره بازیابی نمود. برخی پزشکان از سابسیژن و میکرونیدلینگ در کنار یکدیگر را درمان مناسب و کاملی می دانند.

موارد استفاده از سابسیژن تنها به رفع جای آکنه ختم نمی شود و می توان آن را برای رفع جازم زخم و چاله های پوستی چروک های عمیق و سلولیت نیز به کار برد. در این روش سوزن های بسیار ریزی داخت پوست وارد می شود و با تحریک لایه اپیدرم پوست این سلول ها را به ساخت کلاژن وادار می کند.

نحوه انجام سابسیژن

در لکه های پوستی و فرو رفتگی های سطح پوست ، به دلیل وجود فیبروز و چسبندگی که ایجاد میشود قسمتی از پوست به سمت داخل کشیده می شود و سفت می شود. این حالت مانع بازسازی سلول های پوستی می شود. در روش سابسیژن می کوشند تا این بافت سفت و متراکم را از بین ببرند تا پوست مهلت بازسازی دوباره پیدا کند. دو روش برای انجام سابسیژن وجود دارد که هر کدام ویژگی های مخصوص خود را دارد:

درباره تزریق چربی به پوست مطالب بیشتری بخوانید.

یکی از رایج ترین و بهترین روش‌ها برای درمان اسکار، روش سابسیژن است. اسکار در واقع آکنه، جای جوش‌ها و انواع زخم‌هایی هست که به کمک این شیوه قابل معالجه هستند. سابسیژن یک شیوه درمانی سرپایی است و شخصی که مورد درمان قرار می گیرد پس از انجام آن نیازی به بستری شدن نخواهد داشت و نتایج‌اش به سرعت در صورت بیمار قابل مشاهده است. روش‌های مختلفی برای انجام آن وجود دارند، در این مطلب به روش سابسیژن برای رفع لکه پوستی می پردازیم. این روش به دو صورتسابسیژن با کانولا و سابسیژن با اندولیفت برای رفع اسکار و جای جوش به کار می‌رود.

سابسیژن با سوزن نوکور

سوزن نوکور شبیه نیزه است . این سوزن را در قسمت اسکار های سطحی وارد می کنند و آن را زیر پوست حرکت می دهند و می کوشند تا بافت های فیبروتیک و چسبندگی های لایه اپیدرم را از بین ببرند تا فرورفتگی سطحی پوست برطرف شود. با انجام این روش ممکن است در این قسمت ها خونریزی از پوست داشته باشید و درد زیادی را احساس کنید و اگر چه برای انجام آن از بی حسی موضعی یا تزریق مواد بی حس کننده استفاده می شود.

از عوارض این روش می توان به ایجاد کبودی و خونریزی از پوست اشاره کرد همچنین حرکت این سوزن در زیر پوست خود می تواند عاملی برای ایجاد لک و تیرگی های جدید روی پوست شود و یا جوش و آکنه های جدیدی به دلیل تحریک پوست به وجود بیاید. به دلیل عوارض گسترده ای که این روش دارد معمولا استفاده از آن توصیه نمی شود.برای آشنایی با بهترین دکتر میکرونیدلینگ در تهران این مقاله را بخوانید.

کانولا

این روش نسبت به نوکور مناسب تر است در این روش سوزن کانولا که نوک تیزی ندارد وارد پوست شده و بافت های فیبروتیک  و چسبندگی ها را از بین می برد. این دستگاه بر خلاف سوزن نوکور به عروق خونی و اعصاب زیر پوست آسیب نزده و از کنار آن ها عبور می کند. در این روش کبودی و خونریزی زیاد ایجاد نمی شود. درباره کاشت ابرو بخوانید.

ملاحظات در سابسیژن

اگر چه سابسیژن روش مناسبی برای از بین بردن لکه های پوستی است . اما همه افراد نمی توانند از آن استفاده نمایند. همچنین بعد از انجام آن لازم است مراقبت های لازم را به درستی انجام دهند. افرادی که به بیماری های مرتبط با لخته شدن خون یا عفونت های ویروسی مبتلا هستند نباید این روش را امتحان نمایند.

همچنین سابسیژن روش مناسبی برای درمان کلوئید و زخم های هایپرتروفی نیست و نباید برای آن استفاده شود. به علاوه اگر چه می توان سابسیژن را برای انواع پوست ها به کار برد در برخی موارد در پوست های تیره ممکن است لکه های تیره پوستی یا (هیپرپیگمانتسیون) ایجاد نماید.

بعد از انجام سابسیژن لازم است از کرم های ضد آفتاب با پوشانندگی مناسب و دیگر محصولات مرقبت پوستی استفاده نمایید تا از تغییر رنگ پوست و ایجاد مشکلات پوستی جدید جلوگیری نمایید.

مراقبت های بعد از سابسیژن پوست

به طور کلی سابسیژن درمان ساده ای است که مدت زمان کوتاهی طول می کشد و فرد می تواند بلافاصله مرخص شود. بعد از انجام این روش انجام صحیح مراقبت ها به تاثیر گذاری بیشتر آن کمک می کند و از ایجاد عوارض آن پیشگیری می کند. سابسیژن یک روش درمانی ماندگار است و لازم است برای تاثیر کامل آن درمان خود را کامل نمایید. برای انجام کامل سابسیژن لازم است آن را 4 تا 6 بار به صورت یک ماه یکبار انجام دهید. تعداد دفعات لازم برای فع کامل لکه های پوستی توسط پزشک تعین میشود.

بعد از انجام سابسیژن می توانید برای کاهش درد و تورم پوست از کمپرس یخ استفاده نمایید. البته مشاهده تورم بعد از انجام آن طبیعی است. این روش درمانی را می توانید همزمان با لیزر و میکرونیدلینگ نیز انجام دهید تا کارایی و بازخورد بهتری بگیرید.

توصیه‌های پزشک معالج شما برای درمان جای جوش با توجه به شیوه درمان (سابسیژن یا اندولیفت یا روش ترکیبی) با هم تفاوت دارند. اما برای پیشگیری از خونریزی و کاهش میزان تورم و هماتوم می‌توانید از آیس پک استفاده کنید. بعضی از پزشکان هم مصرف آنتی بیوتیک و داروهای ضد التهابی را  بعد از انجام سابسیژن تجویز می‌کنند. همان طور که گفته شد، اقدامات درمانی مورد نیاز برای درمان جای جوش‌ها، به میزان و عمیق بودن اسکار ایجاد شده در پوست و چگونگی انجام فرآیند درمان به وسیله پزشک معالج وهمچنین نوع پوست بیمار دارد.

در انتها می توانید سوالات خود را در خصوص انواع روش های درمانی مشکلات پوستی ، زیبا سازی پوست از دکتر فرشته جلالپور در بخش نظرات سایت بپرسید.

دکتر فرشته جلال پور

دکتر فرشته جلال پور

دکتر فرشته جلالپور متولد سال 1354 است. وی در سال 1381 از دانشگاه علوم پزشکی ایران فارغ التحصیل شد و 11 سال سابقه کار در زمینه پوست، مو و زیبایی دارد. وی توانسته است بیش از 4000 کاشت ابروی موفق و بیش از 2000 مورد تزریق چربی را در کارنامه کاری خود داشته باشد. دکتر جلالپور مطب خود در زمینه پوست، مو و زیبایی را در سال 1389 دایر کرد و آماده ارائه خدمات پوست، پو و زیبایی به شما عزیزان می باشد.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
تزریق فیلر به چانه
تزریق فیلر به چانه

 احتمالاً در مورد پرکننده های پوستی، درمان حجم دهنده محبوبی که برای تزریق لب، فرم دادن به صورت و صاف کردن چین و چروک...

معجزه لیفت بینی با نخ
معجزه لیفت بینی با نخ

امروزه پیشرفت علم و تکنولوژی در همه بخش های زندگی به رفاه بیشتر و دستیابی آسان افراد به آنچه می خواهند منجر شده است. افراد...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.