دکتر فرشته جلالپور / لیزر موهای زائد / کدام نواحی بدن را می توان لیزر کرد؟
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

کدام نواحی بدن را می توان لیزر کرد؟

موهای ناخواسته بدن درد سرساز هستند و می تواند اعتماد به نفس افراد را تحت تأثیر قرار دهد. روش های سنتی مانند اپیلاسیون کارایی ندارند و در مدت کوتاهی موها دوباره نمایان می شوند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از قابلیت لیزر می توان موهای زائد در همه قسمت های بدن را از بین برد که در این مطلب درباره آن صحبت خواهیم کرد.

لیزر را روی چه جاهایی از بدن می توان انجام داد؟

به طور خلاصه، از لیزر موهای زائد می توان تقریبا برای درمان هر منطقه از بدن که موهای ناخواسته دارد استفاده کرد به جز پلک یا نواحی اطراف چشم که انجام لیزر امکان پذیر نیست. از لیزر موهای زائد می توان برای درمان بازوها، پاها، زانوها، صورت، کمر، ناحیه بیکینی استفاده کرد. در اصل، هر قسمت از بدن که مو رشد می کند و ناخواسته است می توان با لیزر اقدام به از بین بردن آن کرد. این حالت هم در مردان و هم در زنان صدق می کند. لیزر موهای زائد فقط ریشه موها را هدف قرار می دهد، هرگز از درم (لایه دوم پوست) عبور نمی کند.

این ویژگی، لیزر را به گزینه ای ایمن و موثر برای اپیلاسیون و اصلاح تبدیل کرده است. مردان همچنین از مزایای لیزر موهای زائد در تمام اعضای بدن از جمله سینه، پشت و کناره های پشت، باسن و سایر مناطق حساس خود می توانند بهره مند شوند. امکان انجام لیزر برای نواحی تاتو یا خالکوبی و یا برنزه شده وجود ندارد. انجام لیزر درمانی برای موهای داخل بینی بحث برانگیز است زیرا می تواند به غشاهای مخاطی داخل حفره بینی آسیب برساند. از لیزر درمانی برای موهای بینی که قابل مشاهده و در اطراف لبه داخلی سوراخ بینی قرار دارند می توان استفاده کرد.

کدام نواحی بدن را می توان لیزر کرد

تاثیر لیزر بر موهای زائد بدن 

اثر بخشی لیزر برای هر فرد متفاوت است. لیزر موهای زائد برای هر بیمار نتایج منحصر به فرد دارد. متغیرهای مختلف از جمله رنگ پوست، رنگ مو، ضخامت مو، مرحله رشد مو بر مدت زمان انجام لیزر و تعداد جلسات مورد نیاز تأثیر خواهند گذاشت.

لیزر موهای زائد معمولاً در مواقعی که تضاد زیادی بین رنگ پوست و رنگ موی بیمار وجود داشته باشد بسیار موثرتر است. به عنوان مثال، این روش معمولاً در افرادی که پوست روشن و موهای ضخیم و تیره دارند بهتر عمل می کند. البته این بدان معنا نیست که افراد با پوست تیره و موهای روشن از لیزر موهای زائد بی بهره می مانند.

بلکه فقط به این معنی است که بعضی از بیماران جلسات درمانی بیشتری نیاز دارند. با این حال بیمارانی که موهایشان بسیار روشن است و حتی موهای قرمز یا خاکستری دارند، کاندیداهای مناسبی برای حذف موهای زائد با لیزر نیستند. بعضی از لیزرها به راحتی نمی توانند رنگدانه های مو را هدف قرار دهند. اما با پیشرفت تکنولوژی امکان از بین بردن موها برای همه افراد در آینده فراهم خواهد شد.

انجام لیزر درمانی بر بدن زمان بر است

مدت زمان انجام لیزر موهای زائد با توجه به اندازه منطقه مورد درمان متفاوت است. انجام لیزر بر روی نواحی با سطح بزرگتر نسبت به اعضای کوچکتر بدن مدت زمان بیشتری طول می کشد. برای مثال مناطقی مانند بالای لب به راحتی در عرض چند دقیقه قابل درمان است، اما از بین بردن موهای زائد از پشت کمر ممکن است یک ساعت طول بکشد و نیاز به چندین جلسه درمانی دارد.

کاربرد لیزر موهای زائد بر روی نواحی بدن

 

مزایا و عوارض لیزر موهای زائد بدن

مزایای لیزر موهای زائد

رشد ناخواسته مو، یکی از مشکلات رایج زیبایی است، به طور سنتی با استفاده از تکنیک های مختلف مانند اصلاح، اپیلاسیون برطرف می شود، اما اکثر این روش های قدیمی فقط یک راه حل موقتی ارائه می دهند. اما لیزر و فناوری مبتنی بر نور به یکی از روشهای سریع و دائمی برای حذف موهای زائد در یک دهه اخیر تبدیل شده است. به ویژه برای پوستهای ایده آل با رنگ روشن و موهای تیره، لیزر درمانی می تواند رشد مو را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. لیزر درمانی مبتنی بر فوتون یا نور در مقایسه با تکنیک های منسوخ شده،  مزایای واضحی را به همراه دارد که برخی از آنها شامل موارد زیر است:

موثرترین: بیش از 90٪ بیماران نتایج طولانی مدت را پس از لیزر داشته اند. این روش برای کسانی که همیشه در حال دست و پنجه نرم کردن با موهای زائد هستند بسیار مناسب است و باعث کاهش قابل توجه تعداد موهای ناخواسته و توقف چرخه رشد مو می شود.

کاراترین: در مقایسه با روش های دیگر، لیزر موهای زائد یکی از کارآمدترین ها است. کل مراحل از 8 جلسه بیشتر نخواهد شد. بنابراین تنها در چند مراجعه به متخصص پوست، می توانید به نتیجه دلخواه برسید و باعث افزایش اعتماد به نفس در مکانهای عمومی مانند سالن های ورزشی و استخر می شود.

سریعترین: راه حل برای از بین بردن موهای زائد: لیزر مو برای نواحی کوچک چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد. در مناطق وسیع مانند کل بدن این روش ممکن است حدود 2 ساعت طول بکشد.

تطبیق پذیری: در هر قسمت از بدن از جمله صورت، پاها و بازوها قابل انجام است.

عوارض جانبی کمتر: نسبت به سایر روش های سنتی دارای درد و عوارض کمتری می باشد.

مقرون به صرفه ترین: با توجه به نیاز به تعداد جلسات درمانی کمتر و ماندگاری نتایج نسبت به سایر روش ها در بلندمدت مقرون به صرفه تر است.

مزایا و عوارض لیزر موهای زائد

عوارض لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد با هدف زیبایی پوست انجام می شود، اما عوارض جانبی جزئی نیز وجود دارد که برخی از آنها اجتناب ناپذیر است. شایعترین عوارض شامل موارد زیر است:

قرمزی و حساسیت و تورم پوست

 لیزر موهای زائد به فولیکول های موهای ناحیه هدف آسیب می رساند. فولیکول های مو کاملاً حساس هستند، بنابراین انتظار قرمزی و تحریک پوست را داشته باشید. در بیشتر موارد، قرمزی طی چند ساعت برطرف می شود. علاوه بر اینها انتظار تورم جزئی، حساسیت به لمس را نیز داشته باشید. کمپرس یخ یا دوش آب سرد در رفع تورم کمک می کند. در طی فرآیند لیزر، می توانید از بی حسی موضعی برای جلوگیری از این عارضه جانبی استفاده کند.

پوسته شدن

پوسته پوسته شدن که ممکن است بقایای این پوسته ها با باکتری مخلوط شود. هنگام ایجاد پوسته، حتما مرتب آن را تمیز کنید. در صورت آلوده شدن، ممکن است منجر به جرب و زخم شود. با استفاده از مرطوب کننده های ملایم از محل به خوبی مراقبت کرده و محل را هیدراته نگه دارید تا سریع تر بهبود یابد.

تغییر در رنگ پوست یا هیپرپیگما نتاسیون

خطر تغییر رنگ پوست در انواع پوست تیره بیشتر است و ممکن است طولانی مدت باشد. حتماً به یک متخصص پوست مراجعه کنید که در لیزر انواع پوست تجربه دارد، در طی بهبودی از قرار گرفتن در معرض آفتاب زیاد خودداری کنید زیرا نور آفتاب، تغییر رنگ پوست را بدتر می کند.

آسیب دیدگی احتمالی چشم

در این روش از لیزرهای قدرتمند استفاده می شود. هنگامی که ناحیه تحت درمان در صورت باشد، احتمال آسیب جدی چشم بیشتر است. برای جلوگیری از آسیب دیدگی چشم، پوشیدن تجهیزات محافظ چشم برای بیمار و پزشک ضروری است.

خطر عفونت پوست

مانند سایر روش های حذف موی زائد، آسیب رساندن به فولیکول های مو خطرات عفونت را به همراه دارد. اگر عوارض جانبی مانند زخم وجود دارد باید درمان مناسب انجام شود، بنابراین فقط از محصولات مورد تایید متخصص پوست استفاده کنید.

سوختگی و تاول زدن

سوختگی و تاول زدن نیز ممکن است به دنبال لیزر موهای زائد اتفاق بیفتد. در صورت بروز تاول، آنها را دستکاری نکنید. در صورت سوختگی، ناحیه آسیب دیده را خنک کرده و سریعاً از پزشک کمک بگیرید.

هزینه لیزر موهای زائد

هزینه لیزر موهای زائد به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از این عوامل نوع دستگاهی است که برای لیزر موهای زائد استفاده می شود. دستگاه های لیزر رو به روز پیشرفت می کنند و بالطبع هزینه خریداری و نگهداری آن ها روی هزینه لیزر موهای زائد تاثیر گذار خواهد بود.

دستمزد پزشک و لوازم جانبی مورد استفاده نیز از عوامل دیگر تاثیر گذار روی هزینه می باشد. تعداد شات های مورد استفاده، نواحی بدن که نیاز به لیزر دارند هم در قیمت لیزر نقش دارند.

نتیجه گیری

در نتیجه می توانیم با نگاهی به مزایا و عوارض لیزر مو، در از بین بردن موهای زائد موفق عمل کنیم و با گزینش پزشکی ماهر همراه با انتخاب مطبی با تجهیزات مناسب در مسیر زیبایی قدم برداریم. در این راه دکتر فرشته جلالپور، پزشک پوست مو و زیبایی نیز در کنار شما است.

دکتر فرشته جلال پور

دکتر فرشته جلال پور

دکتر فرشته جلالپور متولد سال 1354 است. وی در سال 1381 از دانشگاه علوم پزشکی ایران فارغ التحصیل شد و 11 سال سابقه کار در زمینه پوست، مو و زیبایی دارد. وی توانسته است بیش از 4000 کاشت ابروی موفق و بیش از 2000 مورد تزریق چربی را در کارنامه کاری خود داشته باشد. دکتر جلالپور مطب خود در زمینه پوست، مو و زیبایی را در سال 1389 دایر کرد و آماده ارائه خدمات پوست، پو و زیبایی به شما عزیزان می باشد.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
دکتر پوست خوب کیست؟
دکتر پوست خوب کیست؟

پوست یک اندامی است که در بسیاری از گونه های افراد متفاوت است. در کل پوست بخشی از دستگاه پوششی بدن است. پوست چیست؟ با توجه به...

بهترین مرکز لیزر موهای زائد
بهترین مرکز لیزر موهای زائد

یکی از روش هایی که امروزه با پیشرفت تکنولوزی در زمینه زیبایی و برای از بین بردن موهای زائد کاربرد فراوانی دارد، استفاده از...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.