دکتر فرشته جلالپور / زیبایی صورت / هر چه که باید از پوست خود بدانید!
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

هر چه که باید از پوست خود بدانید!

اگر می خواهیم پوستی زیبا داشته باشیم، در ابتدا باید آن را بشناسیم و سپس از آن مراقبت کنیم.

در بسیاری از مواقع، افراد از نوع پوست خود شناختی ندارند، در نتیجه از محصولات آرایشی استفاده می کنند که هیچ تناسبی با پوست آن ها ندارد و برای مراقبت از آن راه و روش اشتباهی را انجام می دهند. این موضوع باعث می شود وضعیت پوست روز به روز بد و بدتر شود و به ایجاد چربی های اضافه، خشکی بیشتر، جوش و چین و چروک پوست بیانجامد.

من؛ دکتر فرشته جلال پور؛ متخصص پوست مو و زیبایی در این مطلب تلاش می کنم تا شما را با پوست صورت و بدن خودتان آشنا کنم و اطلاعات مفصلی در این باره در اختیارتان بگذارم. پس با من همراه باشید.

عوامل موثر در نوع پوست شما

چند عامل در داشتن نوع پوست ما نقش دارند.

وراثت یا ژنتیک: از مهمترین عوامل تشخیص و تعیین نوع پوست، عامل وراثت است. نوع پوست شما از مادر یا پدرتان به ارث می رسد و ژن در داشتن نوع پوست شما بسیار دخیلند.

هورمون: تغییرات هورمونی مثل بلوغ، عادت ماهانه، بارداری و یا ابتلا به بیماری هایی مانند تیروئید در نوع پوست ما تاثیرگذارند.

آب و هوا: اگر بخواهیم این موضوع را ملموس تر بیان کنیم اینست که مردمی که در نواحی مرطوب زندگی می کنند، به دلیل اینکه رطوبت پوستشان تا حد زیادی تامین می شود، پوست مرطوب و نرمالی دارند. در مناطق گرم و کویری به دلیل تعرق زیاد پوست اغلب اوقات چرب می شود و یا در مناطق کوهستانی به دلیل سرمای زیاد پوست خشک و حساس می شود.

دارو: مصرف برخی از داروها در تعیین و تغییر نوع پوست ما دخیلند.

آلرژی یا رژیم های غذایی نامناسب: مواد غذایی در داشتن پوست خوب یا بد ما دخالت مستقیمی دارند. آشامیدن آب و مایعات کافی در طول روز به داشتن پوستی زیبا بسیار کمک می کند. آلرژی به یک سری از غذاها، پوست ما را می تواند حساس کند. خوردن مداوم و طولانی مدت فلفل و برخی از غذاهای تند به تغییرات پوستی ما می انجامد.

محصولات بهداشتی و آرایشی نامناسب: محصولات پوستی نامناسب و نادرست می تواند در بدتر شدن وضعیت پوست ما دخالت زیادی داشته باشد و نوع پوست را تغییر دهد.

افزایش سن: پوست ما در گذر زمان و از دست دادن جوانی و طراوت ممکن است از نوعی به نوع دیگر تغییر کند.

کارهایی که باید برای مراقبت از پوست انجام دهیم

انواع پوست

به طور کلی پوست بدن ما 5 نوع است.

پوست نرمال یا معمولی

افرادی که پوست شان نه خیلی خشک و نه خیلی چرب است. این افراد، حساسیت و واکنش های منفی و بدی را در دوره زمانی های مختلف بر روی پوست شان مشاهده نمی کنند. پوست سفت و محکم بوده و ایجاد چین و چروک بر روی آن به تدریج اتفاق می افتد. پوست این افراد روشن و شفاف است و منافذ آن به سختی دیده می شوند. پوست نرمال معمولا از رنگ یکسانی برخوردار است و نه زیاد براق است و نه خیلی مات و تیره.

مراقبت از پوست معمولی (Normal Skin)

این نوع از پوست تحمل زیادی در استفاده از محصولات مختلف دارد. شما می توانید در طول زمان از صبوری پوست تان برای اینکه متوجه شوید که چه محصولی برای آن مفید است، استفاده لازم را ببرید. در نهایت باید مراقب باشید،  محصولی که انتخاب می کنید نه پوست تان را خیلی چرب کند نه خیلی خشک.

استفاده از انواع ضد آفتاب و کرم های مرطوب کننده بر روی پوست معمولی، مانعی ندارد.

پوست چرب یا روغنی (Oily Skin)

در پوست چرب، میزان سبوم تولید شده از پوست نرمال بیشتر است و اگر چربی آن در حد متعادلی کنترل نشود، مشکلات التهابی مثل درماتیت سبوره ای Seborrhoeic dermatitis بر روی پوست اتفاق بیفتد. در اکثر مواقع، پوست براق و درخشان دیده می شود. و منافذ پوست باز و قابل دیدن هستند. پوست چرب، مستعد ایجاد آکنه و جوش است. ایجاد چین و چروک بر روی پوست چرب دیرتر اتفاق می افتد. عواملی مانند تغییرات هورمونی، استرس و اضطراب، گرما یا رطوبت بالا در تشدید شدن چربی پوست چرب دخیلند.

مراقبت از پوست چرب

بعد از تعرق زیاد و دو بار در روز پوست را بشویید. شستن بیش از حد پوست چرب نیز باعث خشکی پوست می شود. استفاده از محصولاتی که روی آنها  non-comedogeni درج شده و شوینده های ملایم از بستن منافذ پوست جلوگیری کرده و برای پوست مفید است.

صورت خود را با دست تان مدام لمس نکنید تا پوست تان که مستعد آکنه است، آکنه و جوش نزند. هنگامی که جوشی روی پوست تان مشاهده کردید آن را فشار نداده و نکنید، چرا که جای پوست بر روی این نوع از پوست به سختی از بین می رود.

پوست خشک یا کم آب (Dry Skin)

خشکی پوست به دلیل اینکه سبوم (Sebum) (نوعی ماده روغنی است که از غده های چرب پوست گرفته می شود) کمتری دارد، رطوبت کافی و سپر دفاعی مناسبی برای مواجه با عوامل خارجی ندارد و سست است. پوست حالت کاغذی داشته و رنگ آن اغلب به صورت تیره و خشن دیده می شود. منافذ پوست قابل مشاهده نیستند و در بیشتر اوقات نقاط قرمز رنگی بر روی پوست مشاهده شده و خطوط ریز و چین و چروک به راحتی بر روی پوست دیده می شوند.

مراقبت از پوست خشک

مراقبت نکردن از پوست خشک، شکنندگی بیشتر آن را به همراه دارد. به طور جدی از استفاده از شوینده های قوی و صابونهایی که رطوبت پوست را کم می کنند، خودداری کنید. گرم و مرطوب نگهداشتن فضایی که در آن زندگی می کنید و یا کار می کنید به بازیابی رطوبت پوست کمک خواهد کرد. آب به حد کافی بیاشامید و از سبزیجات و میوه های تازه استفاده کنید. از کشیدن حوله های و پارچه های زبر به پوست خودداری کرده و از کرم های مرطوب کننده به طور مرتب استفاده کنید. حمام با آب داغ و سونای خشک می تواند به بدتر شدن وضعیت پوست خشک منجر شود.

پوست مختلط یا ترکیبی (Combination Skin)

اغلب افراد در شناخت نوع پوست ترکیبی خود عاجزند. زمانی که پوست در نواحی مختلف بدن یا صورت خشک است و در برخی از نواحی دیگر چرب، آن را باید پوست مختلط یا ترکیبی باید نامید. در اغلب اوقات چرب بودن پیشانی، بینی و خشک بودن نواحی دیگر از شاخصه های پوست ترکیبی است.

مراقبت از پوست ترکیبی

از زدن محصولات الکل دار بر روی پوست تان دوری کنید. محل های چرب را از محل های خشک جدا کرده و برای هر کدام از آن ها محصولی که مناسب آن است استفاده کنید. استفاده از محصولات متعادل کننده برای حفاظت از پوست و متعادل کردن آن در نواحی مختلف صورت نقش زیادی دارد.

پوست حساس (Sensitive Skin)

پوست های حساس بیشتر ملتهب می شوند و فعل و انفعلات بیرونی بر روی آنها راحت تر اثر می گذارد. اگر دو یا چند علامت قرمزی، سوزش، مشاهده نقطه های قرمز و تیره، جوش، خارش و یا                 را بر روی پوست مشاهده کردید، می توانید متوجه شوید که پوست حساسی دارید.

مراقبت از پوست حساس

دقت در انتخاب محصول آرایشی، بهداشتی مناسب و کرم های پوستی که از مواد طبیعی تر با کمترین دخالت مواد شیمیایی ساخته شده اند، برای حفاظت از پوست حساس، قدمی مهم و اساسی است. از عوامل حساسیت زا و خوردن خوراکی هایی که مستعد آلرژی هستند، خودداری کنید تا پوستت تان تحریک نشود.

استفاده از کرم برای مراقبت از پوست

تشخیص نوع پوست

پوستت تان را با شوینده ای ملایم بشویید تا هر گونه آلودگی و چربی اضافه آن پاک شود و با پارچه ای نرم آن را خشک کنید. یک ساعت صبر کنید  تا پوست تان به حالت طبیعی و همیشگی خود را در بیاید و در این یک ساعت از لمس پوست خود با دست و یا عوامل بیرونی و خارجی خودداری کنید. حال، پوست شما آماده است تا نوع آن را متوجه شوید. از نزدیک در آینه به پوستتان نگاه کنید. اگر پوست تان خشک باشد، احساس خشکی، پوسته پوسته شدن، کشیدگی و خارش روی آن احساس می کنید. زمانیکه پوست تان چرب باشد در ناحیه پیشانی و بینی احساس چربی زیادی می کنید.

خشکی گونه ها، فک و چربی همزمان بینی و پیشانی از نشانه های نوع پوست مختلط یا ترکیبی است. زمانی که نه احساس خشکی داشته باشید و نه چربی، پوست شما نرمال است. اگر پوست تان ملتهب شد و یا قرمز شد، شما پوستی حساس دارید.

تشخیص انواع پوست صورت

مراقبت های پوستی

 • با استفاده از کرم های مرغوب ضد آفتاب با SPF مناسب از پوست تان در برابر اشعه های مضر نور خورشید محافظت کنید.
 • پوست تان را با شوینده ها و صابون های مخصوص پوست صورت بشویید.
 • استفاده از نرم کننده و مرطوب کننده را به طور مرتب در دستور کار روزانه خود قرار دهید.
 • ماندن آرایش به صورت طولانی مدت و خوابیدن با آرایش به منزله رسیدن به چین و چروک و تحریک پذیری سریع پوست است.
 • آشامیدن آب به حد کافی به مراقبت از هر نوع پوست کمک می کند و پوست را جوان و با طراوت نگه می دارد.
 • مصرف دخانیانت و نوشیدن مشروبات الکلی باعث پیری زودرس پوست می شود.
 • در صورت زدن جوش و آکنه از مصرف داروهای خودسرانه خودداری کنید. با مراجعه به متخصص پوست، مو و زیبایی، دارو، کرم و ژل مناسب برای جوش و پوست تان استفاده کنید.
 • وقتی از پوست صحبت می کنیم، مراقبت از آن بر روی تمامی نواحی بدن باید انجام شود. پوست قفسه سینه، گردن و دست ها نیز به دلیل اینکه در معرض دید بیشتری قرار دارند و نازکتر هستند، برای مراقبت از آن ها نیز باید تلاش کرد.
 • از لایه برداری بیش از حد پوست اجتناب کنید. چرا که لایه برداری زیاد باعث می شود، چربی طبیعی پوست تان از بین برود و تحریک پذیری پوست تان را بالا ببرد.
 • خواب کافی داشته باشید.
 • از درمان های خانگی برای بهتر شدن وضعیت پوست تان به صورت خودسرانه پرهیز کنید. در بسیاری از اوقات درمان خانگی با محصولات طبیعی می تواند وضعیت پوست را به مراتب بد و بدتر کند.

نتیجه

با پوست خود مهربان باشید و با استفاده از روش های اصولی، پزشکی و زیبایی در زیباتر شدن آن تلاش کنید. در مسیر این زیبایی و در صورت تمایل دکتر فرشته جلالپور؛ متخصص پوست مو و زیبایی می تواند همراه شما باشد.

 

دکتر فرشته جلال پور

دکتر فرشته جلال پور

دکتر فرشته جلالپور متولد سال 1354 است. وی در سال 1381 از دانشگاه علوم پزشکی ایران فارغ التحصیل شد و 11 سال سابقه کار در زمینه پوست، مو و زیبایی دارد. وی توانسته است بیش از 4000 کاشت ابروی موفق و بیش از 2000 مورد تزریق چربی را در کارنامه کاری خود داشته باشد. دکتر جلالپور مطب خود در زمینه پوست، مو و زیبایی را در سال 1389 دایر کرد و آماده ارائه خدمات پوست، پو و زیبایی به شما عزیزان می باشد.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
لیفت ابرو
لیفت ابرو

ابرو و پیشانی، اولین نواحی هستند که علائم بالا رفتن سن را نشان می دهند. لیفت ابرو که با عنوان لیفت پیشانی شناخته می شود، با...

معجزه لیفت بینی با نخ
معجزه لیفت بینی با نخ

امروزه پیشرفت علم و تکنولوژی در همه بخش های زندگی به رفاه بیشتر و دستیابی آسان افراد به آنچه می خواهند منجر شده است. افراد...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.